Přidat recept

Zdravé cukroví aneb vánoce bez výčitek

Obchody se již začínají plnit vánočním zbožím a přinášejí nejen sladkou vůni cukroví, ale také plno obav a výčitek z přibraných kil. Letošní vánoce ale můžete prožít úplně jinak. Bez obav a s plnou pusou výborného cukroví. Stačí, když využijete naše tipy na zdravé pečení a inspirujete se jednoduše upravenými recepty.

Tipy pro zdravé pečení vánočního cukroví

Jistě i ve vaší kuchyni se vyskytuje řada surovin, se kterými byste raději nechtěli mít nic společného. Bílá mouka, cukr, tuky, vše můžete nahradit lepší a zdravější variantou a vyhnout se tak přebytečným kaloriím i látkám, kterým naše tělo zrovna neholduje.

1. Používejte zdravější mouku

Mouka je základ každého pečení, nemusí být ale nutně vždy jen zátěží pro váš organismus. Zkuste místo klasické bílé mouky použít pro pečení cukroví špaldovou, grahamovou či pohankovou mouku nebo zvolte pšeničnou, ale celozrnnou.

2. Zapomeňte na bílý cukr

Stejně jako bílá mouka i bílý cukr je pro náš organismus ve větším množství doslova jed. Zkuste si osladit život přírodními sladidly. Využít můžete med, javorový nebo rýžový sirup nebo hrozinky máčené ve vodě. Tam kde je cukr nenahraditelný, použijte alespoň hnědý třtinový.

3. Volte správné tuky

Jakékoliv těsto jen těžko uděláte i bez množství tuku, vybírejte si proto ty opravdu kvalitní. Pokud máte problémy s cévami, rozhodně volte kvalitní rostlinné tuky. Pokud potřebujete pro chuť použít opravdové máslo, před použitím ho přepusťte ve vodní lázni. Usazeniny ze shora při přepouštění odebírejte.  Až se nebudou žádné tvořit, máslo nechte opět ztuhnout a používejte místo klasického. Tímto totiž z másla odstraníte většinu škodlivých látek, které do něj výrobci přidávají. Vhodné je také tuky kombinovat, zachovat kvůli chuti podíl másla a doplnit ho rostlinným tukem.

4. Využívejte vejce i Vajahit

Hlídáte-li si každou kalorii či vysoký cholesterol, rozhodně Vám přijde hod rostlinná náhrada vajec Vajahit. Právě osoby s vysokým cholesterolem jistě ocení tuto náhradu, která je vhodná i pro antisklerotickou dietu, a snižuje energetickou hodnotu pokrmů. Na chuti opravdu tuto ojedinělou náhražku nepoznáte, pokud ale problémy s cholesterolem či opravdovou nadváhou netrpíte, vejce si klidně dopřejte.

5. Zlehčete nebo nahraďte krémy

Máslové krémy, cukrovinky plně tučnou šlehačkou nebo těžké pomazánky. To jsou nejhorší kalorické bomby. Vybírejte si vhodně cukroví, které upečete. Pokud se cukroví plněného krémem nechcete vzdát, zkuste krém odlehčit použitím pomazánky s ořechy, využít mandlové máslo s rýžovým sirupem a nezapomeňte na marmelády bez cukru.

6. Nebojte se ovoce

Mnoho cukroví můžete osladit přímo ovocem a navíc ho tím i skvěle zpestřit. Použít je nejlépe ovoce čerstvé, které se ale často nehodí nebo není v zimě dostupné. Nahradit ho můžete ovocem sušeným. Zde ale pozor, vyhněte se kandovanému nebo sířenému ovoci a sáhněte raději po o něco hůře vypadajícím, ale zdravějším nesířeném a neproslazovaném sušeném ovoci nebo i nasušte ovoce sami doma.

Recepty na zdravé vánoční cukroví

Možná si říkáte, že rady to jsou pěkné, ale jak je převést do reality tak, aby se vaši blízcí nestěžovali, že letošní cukroví jim nechutná a žadonili o návrat k tomu klasickému, protože ne všude se náhražky na úkor chuti dají použít. Přinášíme vám tedy přímo několik receptů, které si oblíbíte nejen vy, ale i ty nejmlsnější jazýčky ve vašem okolí.

Zdravější vanilkové rohlíčky

Nahraďte ve vanilkových rohlíčkách klasickou mouku za pohankovou a bílý cukr za třtinový. Místo více másla pak použijte více ořechů, které těsto také skvěle omastí, ale přírodnějšími a stravitelnějšími tuky. A po vyndání z trouby nezapomeňte obalit rohlíčky ne v moučkovém cukru, ale v sušeném ovesném mléce. Má jemnou sladkou chuť, takže rohlíčky se budou jen rozplývat na jazyku.

Kompletní recept na Zdravější vanilkové rohlíčky

Slepovaná linecká kolečka

Jaké by to byly vánoce bez lineckého cukroví. I zde proto neváhejte a pečte. Mouku můžete použít špaldovou či pšeničnou celozrnnou, všechny ale musí být velmi hladce namleté. Místo klasického cukru použijte i zde třtinový, který můžete doplnit lžící medu. Máslo, které se pro přípravu používá, zachovejte, můžete pouze použít přepuštěné. Ke slepení koleček použijte neslazenou ovocnou marmeládu, nejlépe domácí.

Kompletní recept na Slepovaná linecká kolečka 

Celozrnné marokánky

Stejně tak oblíbené ovocné marokánky, by na vašem vánočním stole neměli chybět. Jsou totiž skvělou příležitostí, jak využít zdravých surovin k nezapomenutelné dobrotě. Výborně se zde hodí použití celozrnné mouky, kterou doplníte sójovými vločkami a nakrájeným sušeným ovocem, které by nemělo být slazené. Místo tuku pak postačí sekané ořechy.

Kompletní recept na Celozrnné marokánky

Další známé i neznámé recpety

Nemusíte se ale držet pouze známých a osvědčených receptů, pokud chcete experimentovat, můžete vyzkoušet například mrkvové koláčky nebo zázvorové sušenky. Použít předchozí rady ale můžete na jakékoliv svoje recepty a pečení. Možná odhalíte, že zdravé cukroví je nejen prospěšnější, ale také chutnější.

(2 hodnocení) (jestě nehodnoceno) 5.0 2
19.10.2012

Štítky

recepty na vánoční cukroví cukroví na vánoce mrkvové cukroví dietní vánoční cukroví vánoční recepty vánoční cukroví recepty s fotkou

Přidat komentář