Přidat recept

Recepty na nejlepší vánoční cukroví

Recepty na nejlepší vánoční cukroví se přenáší ve většině rodin z generace na generaci. My jsme nyní pro vás vybrali nejlepší vánoční cukroví, bez kterého se prostě ty pravé vánoce neobejdou. Dopřejte skvělou chuť vlastních originálních cukrových kousků i Vy, stačí vložit svůj recept.

Vanilkové rohlíčky

Základem každého vánočního cukroví jsou vanilkové rohlíčky. Ačkoliv nejsou zrovna dietní a levné, jejich jemná chuť, která se rozplývá na jazyku, je prostě nenahraditelná. Jestli do rohlíčků použít lískové ořechy, vlašské ořechy nebo mandle je věčná otázka. Jasno v tom mají pouze rodinné léty prověřené recepty. Pokud ještě žádný nemáte, vyzkoušejte ten náš nebo zkuste typy od dalších uživatelů na vánoční rohlíčky.

Recept na vanilkové rohlíčky

Potřebujete: 300 g hladké mouky, 40 g cukru moučky, 200 g másla, 100 g lískových ořechů, 2 žloutky, na obalení vanilku a moučkový cukr

Postup: Ořechy namelte najemno. Smíchejte je s moukou a cukrem. Do řádně promíchané sypké směsi přidejte na menší kousky nakrájené máslo a žloutky a vypracujte tužší těsto. Vytvořené těsto dejte do chladu odpočinout (nejlépe přes noc). Pomocí formiček nebo ručně vytvarujte z těsta na válu rohlíčky a dejte je na vymazaném plechu do předem vyhřáté trouby na cca 170°C. Pečení rohlíčků je třeba hlídat, až budou upečené růžova. Ještě horké je pak ihned obalte v moučkovém cukru s trochou vanilky.

Vosí hnízda

Dalším klasickým receptem, který nesmí chybět mezi tradičními kousky cukroví, je recept na vosí hnízda, nazývané také úlky. Trochu toho rumu nebo vaječného likéru ocení na jazyku všichni, kterým společně s čokoládou vyvolává tato chuť pocit krásných vánoc. A k tomu ta vůně… Vyzkoušejte i další recepty na vosí hnízda z našeho webu, třeba ty s kokosem.

Recept na vosí hnízda

Potřebujete: 160 g nastrouhaných piškotů, 150 g cukru moučky, 2 lžíce kakaa, 70 g lískových ořechů, 2-3 lžíce mléka, 110 g másla, žloutek, rum, balíček celých piškotů

Postup: Těsto připravíme smícháním 160 g předem najemno nadrcených piškot, namletých ořechů, kaka, 100 g cukru moučky, 60 g másla a rum. Pokud je těsto stále husté přidáme pár lžic mléka. Náplň úlků vymícháme z 50 g cukru, 50 g másla, žloutku a rumu (je možné použít i vaječný likér). Těsto poté stačí natlačit do formičky na úlky, vyhloubit jamku a naplnit krémem. Nakonec připevněte piškot a úlek z formičky vyklopte.

Linecké cukroví

Žádnou vánoční návštěvu jistě neurazíte, když jí nabídnete linecké cukroví. Tento tradiční a jednoduchý recept je založen na křehkosti a často i marmeládě, která se používá k jeho slepování. Právě marmeládu je tak třeba vybírat velmi pečlivě, a to nejlépe samozřejmě z domácích zásob. I zde samozřejmě můžete vyzkoušet i další recepty na linecké cukroví.

Recept na slepované linecké cukroví

Potřebujete: 210 g hladké mouky, 140 g másla, 70 g cukru moučky, 2 žloutky, citrónovou kůru, balíček vanilkového cukru, marmeládu na spojování

Postup: Prosátou mouku smíchejte s cukrem a citrónovou kůrou. Poté přidejte žloutky a máslo a zpracujte vláčné těsto. To nechejte v chladu přes noc uležet. Následující den můžete vykrajovat z těsta nejrůznější tvary, přičemž do některých z nich můžete vykrojit i kolečka či jiné tvary doprostřed. Pečte v rozehřáté troubě asi na 150°C, dokud cukroví nezačne růžovět. Po vystydnutí slepujte tvary marmeládou.

Nepečené kuličky

Mnoho hospodyněk kromě těchto tradičních receptů dává přednost také nepečenému cukroví, kam samozřejmě patří zmiňovaná vosí hnízda. Mezi jednoznačně nejoblíbenější se ale řadí i rumové kuličky. I zde se receptury různí v závislosti na tom, co mají rodinné jazýčky rádi, ale kakaovorumová chuť je jim společná. Vyzkoušet ale můžete i další nepečené cukroví, třeba domácí Rafaelo kuličky.

Recept na rumové kuličky

Potřebujete: 4 – 5 lžic rumu, 200 g rozdrcených piškotů, 100 g cukru moučky, 60 g másla, 50 g mletých ořechů, 30 g kakaa, na obalení kokos nebo mleté ořechy

Postup: Najemno rozdrcené piškoty potřísníme několika lžícemi rumu. Poté přidáme máslo, kakao a utřeme. Nakonec přidáme mleté ořechy a zpracujeme pevné nedrobivé těsto. Z vytvořeného těsta, které můžeme chvíli v chladu nechat odpočinout, tvarujeme kuličky, které obalujeme v kokosu nebo mletých ořechách.

(2 hodnocení) (jestě nehodnoceno) 5.0 2
13.12.2012

Štítky

recepty na vánoční cukroví cukroví na vánoce vánoční recepty vánoční cukroví recepty s fotkou

Přidat komentář