Přidat recept

Kuřecí maso - příprava a recepty

V minulém článku jste se dozvěděli, jak kuřecí maso dobře nakoupit, jak ho skladovat a co obsahuje. Teď již ale nezbývá, než vrhnout přímo na jeho přípravu a přidat pár receptů, jako inspiraci pro vaše vaření.

Díky svým jedinečným vlastnostem se kuřecí maso hodí k mnoha úpravám, od nejdietnějšího vaření a dušení, až po řádně promaštěné smažení či pečení. Ve všech případech je ale nutné brát na zřetel, že kuřecí maso je křehké a při jeho zpracování je nutné postupovat opatrně.

Vaření

 Připravujete-li vařené kuřecí maso jako pokrm, vždy ho vkládejte do vroucí vody. Ta totiž způsobí, že se bílkoviny na povrchu masa srazí a maso se tak uzavře. Uvnitř tak zůstane šťavnaté a zachová si svou chuť.

Pokud maso vaříte za účelem připravení vývaru, maso a kosti naopak vložte do vody studené. Postupným zahříváním se totiž do vody uvolní nejvíce chuti. Zeleninu s masem na vývar tak pomalu přiveďte k varu a nechte mírně probublávat. Maso z takto uvařeného kuřete samozřejmě také můžete použít (např. do polévky), počítejte však s tím, že nebude mít tak plnou chuť, jako maso vařené předchozími způsobem.

Vařit kuře ale nemusíte jen ve vodě. Můžete použít i páru, ve které maso uvaříte za pomocí speciálního parního hrnce nebo obyčejného pařáčku. Pod pařáček nebo do spodní vrstvy hrnce stačí nalít vodu nebo víno a nechat přiklopené maso v páře do změknutí. Pro výraznější chuť můžete do vody přidat trochu vašich oblíbených bylinek.

Vyzkoušejte:

Domácí kuřecí vývar                   Vařené kuře se zeleninou                   Falešné ukrajinské pelmeně

 

Dušení

Dušení kuřete je velmi podobné předchozímu vaření v páře. Rozdíl je ten, že jednotlivé porce dusíte na cibulovém, cibulovopaprikovém nebo zeleninovém základu, od kterého chytne svou chuť.

Maso také můžete na základu chvíli opéct a poté přidat trochu vody. Maso se tak pěkně uzavře a chuť zůstane pěkně uvnitř. Samozřejmě je také možné přímo základ zalít vodou a maso položit do něj. Při tomto postupu se právě více masové šťávy dostane do vody. Ještě lépe než zalívat maso vodou, je použít vývar a nechat maso dusit ve vývaru.

Ve všech případech se ale maso dusí v uzavřené nádobě, protož přiklopte maso pokličkou a duste do měkka. Před další úpravou omáčky ze základu a zahušťováním maso dostatečně měkké maso již vyjměte.

Vyzkoušejte:

Kuře na paprice                    Dušené kuře na česneku                    Dušené kuře na jablkách

Smažení

Smažení kuřecího masa obvykle předchází jeho obalení v nejrůznějších těstíčkách nebo trojobalu. Ať už ho obalujete v čemkoliv, je lépe nechat maso po obalení chvíli zaschnout. Poté ho stačí vložit do rozpáleného oleje. Zde se nevyplatí s olejem příliš šetřit, protože pokud ho bude příliš málo, maso se řádně neusmaží a obal zčerná. Aby maso a obal nenasákly olejem, je ale nutné mít olej opravdu dobře rozehřátý. Po vyjmutí můžete maso položit na ubrousek, který další přebytečnou mastnotu také částečně odsaje.

Pokud se chystáte smažit silnější kousky nebo kuře zabalené do závitků, je lépe nejprve maso smažit do změknutí pod pokličkou a pak jej odkrýt a dosmažit dozlatova povrch ze všech stran. Nestane se Vám tak, že maso bude na povrchu již hotové a uvnitř stále syrové.

Vyzkoušejte:

Kuře v bylinkovém jogurtu                     Kuřecí závitky plněné mandlemi                    Obalovaná kuřecí prsíčka

Pečení

Nejprve se podíváme na pečení v troubě. Tam patří samozřejmě pouze řádně očištěné a omyté kuře, ať už ho pečete celé nebo jednotlivé porce. I zde platí, že je maso nutné pro zachování chuti nejprve vložit do rozehřáté trouby a péct ho cca 15-20 minut zprudka při teplotě kolem 220°C. Poté teplotu snižte přibližně na 150°C a dopečte. Průběžně je nutné maso otáčet, aby se opeklo ze všech stran. A protože kuře obsahuje v základu málo tuku, je téměř nezbytné ho v průběhu pečení podlévat a pomazávat.

Velmi jednoduchou přípravou je pak pečení masa na pánvi. Zde stačí maso položit na malé množství hodně rozpáleného oleje. Pak z obou stran rychle opečeme, před dopečením můžeme mírně dosolit a můžeme podávat. V zásadě tu platí jen do masa v žádném případě nepíchat ani ho nenakrajovat. Šťáva uzavřená v masu by totiž vytekla ven a odpařila se.

Vyzkoušejte:

Kuřecí paličky na medu a houbách                    Rozmarýnové kuře s citronovou omáčkou                    Kuřecí plněná roláda

 

Grilování

I zde můžete grilovat celé očištěné a omyté kuře nebo již předem připravené porce. U obou případů, a zejména pak u celého kuřete, se vyplatí maso předem naložit. Pokud se chystáte grilovat pouze plátky, stačí naložit maso i třeba jen několik hodin předem. Celé kuře je lépe nechat naložené přes noc.

Potom už vše stačí vložit na gril. Zbylou marinádou můžete využít k potírání masa v průběhu grilování. Pokud kuře nenakládáte, nevadí. Je ale nutné si dát ještě větší pozor na vysušení kuřete, a doporučuje se i tak kuře potřít i při tom nejúspornějším řešení alespoň olejem. Náchylnější k vysušení jsou přitom prsíčka, protože ty potřebují k ugrilování i více času. Stehýnka a křídla jsou proto na grilování dakleko vhodnější.

Vyzkoušejte:

Kuřecí špízy                    Provensálské grilované kuře                    Pálivá kuřecí křidélka

(2 hodnocení) (jestě nehodnoceno) 5.0 2
19.1.2013

Štítky

recepty z kuřecího masa cena masa kuřecí maso bílkoviny

Přidat komentář