Přidat recept

Kuřecí maso – nákup a skladování

Kuřecí maso je v České republice nejčastěji konzumovaným typem masa. S oblibou ho do svých jídelníčků zařazují nejen lidé, kteří plánují nějaké to kilo shodit, ale i sportovci nebo zastánci zdravé výživy. Není se tak proč divit statistice, která říká, že průměrný Čech za celý svůj život sní kuřecího masa kolem 5,5 tuny. Pro lepší představu toto množství zahrnuje více než 1000 kuřat.

Ačkoliv se má za to, že na kuřecím masu nejde při jeho výběru či přípravě nic zkazit, i zde je opak pravdou. Správný výběr, skladování a úprava kuřecího masa je totiž to, co vaši kuchyni posune od vysušených kuřecích kousků k opravdové gastronomii.

Jak nakoupit kuřecí maso a neprohloupit

Asi málokdo má v dnešní době příležitost zabít a oškubat si vlastní kuře nebo pravidelně využívat jiný zdroj kvalitních a zdravých kuřat. Nezbývá tedy, než se vydat do obchodu a poprat se s tím, co zde naleznete v regálu.

Při výběru mraženého masa příliš objevů neuděláte, takže tady nezbývá než prohlédnout etikety, ozkoušet produkty a kupovat ty, které se vám osvědčily. Při výběru masa chlazeného, je ale situace zcela jiná. Zde je již třeba dát pozor na jakékoliv náznaky toho, že by maso nemuselo být čerstvé. Vždy se tedy vyhněte masu, které má našedlou barvu a na jeho povrchu jsou patrné tmavé nebo nažloutlé skvrny. Stejně tak nikdy nekupujte maso, které je povlečeno oslizlou vrstvou nebo plave v zakalené tekutině. Maso, které si přinesete domů, by mělo být krásně světle růžové a bez jakékoliv známky zápachu.

Kromě čerstvosti masa je pak dobré se také zaměřit na to, zda je maso křehčené, a pokud ano, kolik vody v sobě obsahuje. Křehčení je totiž proces, kdy se do masa přidává voda, sůl a přídatné látky, pro zlepšení chuti a zachování šťavnatosti. Většinou by se množství vody v mase po křehčení mělo pohybovat kolem 10 – 15 %, mnohdy se ale stává, že pro dosažení větší prodejní váhy je do kuřete dodáno vody až 30 %. Takovému masu byste se měli také raději vyhnout. Nejen že vám po tepelné úpravě, až se většina vody odpaří, na talíři skoro nic nezbude, navíc se ještě zničí struktura masa a místo krásných šťavnatých plátků budete mít už po případném rozmražení jen hromádku jakési hmoty.

Cena kuřecího masa

Ohledně nákupu kuřecího masa se pak vyplatí přemýšlet také nad jeho cenou. Pokud vynecháme nejrůznější speciální chovy a biokuřata, je kuřecí maso k dostání v nejrůznějších formách: kuřecí prsa, kuřecí stehna, kuřecí řízky, kuřecí čtvrtky i celé kuře. Ačkoliv mnoho z nás preferuje nákup již předpřipravených a naporcovaných kousků, z ekonomického hlediska je právě to největší hloupostí. Nejvýhodnější je totiž zakoupit si celé kuře, a to doma rozporcovat. Využít pak můžete všechny jeho kousky na nejrůznější pokrmy a kosti se zbytkem masa na skvělý vývar. Ušetříte tak na jediném kuřeti i několik desítek korun. Pokud se necítíte na porcování celého kuřete nebo na něj prostě nemáte čas, popřemýšlejte alespoň nad nákupem kuřecích motýlků (tj. kuřecí prsa s hrudní kostí). U nich totiž snadno můžete odříznout celá prsa a zbylé kosti a maso využít na vývar.

Správné skladování kuřecího masa

Mražené kuřecí maso skladujte samozřejmě v mrazáku, a to až do doby, než ho chcete zpracovávat. Vyndávejte ho nejdříve den před přípravou, aby rozmrzlo. Rozmrazujte jej nejlépe v lednici nebo ve studené vodě, kterou čas od času vyměňujte. Pokud nejste opravdu v nouzi, rozhodně není vhodné rozmrazování masa urychlovat například v mikrovlnné troubě.

Chlazené maso je určeno pro rychlou konzumaci, a nemělo by se skladovat v lednici déle než dva dny. Mírně výdrž můžete prodloužit naložením masa, ani takto by ale nemělo být skladováno déle, než pár dní.

Kuřecí maso pod lupou

Než se pustíte do samotné přípravy kuřecího masa, podíváme se ještě v čem je kuřecí maso tak výjimečné, a co všechno vlastně obsahuje.

Není tajemstvím, že kuřecí maso má oproti hovězímu nebo vepřovému nízký obsah tuku a je lehce stravitelné, dietáři a sportovci si tak u kuřecího masa přijdou na své. Druzí jmenovaní navíc jistě ocení i velké množství proteinů, které podporují nárůst svalové hmoty a svalovou regeneraci. Dále v kuřecím masu přijmete i celou řadu vitamínů a minerálů, zejména pak vitamíny skupiny B a selen.

 

Část kuřete

Bílkoviny (na 100g)

Tuky (na 100g)

Energetická hodnota (na 100g)

Prsa bez kůže

23,1 g

1,2 g

461 kJ (101 kcal)

Stehna s kůží

18,2 g

12,1 g

783 kJ (187 kcal)

Křídla s kůží

18,3 g

16,0 g

929 kJ (222 kcal)

 

I kuřecí maso má ale své stinné stránky. V první řadě má relativně vysoký obsah cholesterolu. V tomto ohledu ho předčí například i libová vepřová panenka nebo libová hovězí svíčková. A jako u všeho i zde platí, že všeho moc škodí. Přílišná konzumace kuřecího masa totiž může mít i na vaše tělo neblahé účinky. Zvyšuje riziko krevních sraženin a infarktu a kvůli vysokému množství bílkovin přetěžuje ledviny. A to ještě nemluvíme ani o přídatných látkách, které jsou do masa v průběhu jeho zpracování přidávány a mohou způsobovat celou řadu dalších zdravotních komplikací.

Obecně se ale není čeho bát. Pokud kuřecí maso budete konzumovat s mírou, bude vám dobrým pomocníkem při hubnutí i při uspokojování těch nejrozmazlenějších chuťových pohárků.

V příštím článku si povíme, jak kuřecí maso nejrůznějšími způsoby upravit, a přidáme i několik tipů na skvělé recepty.

(2 rating) (not rated yet) 5.0 2
11.1.2013

Štítky

pečené kuře recept kuřecí prsíčka recepty recepty z kuřecího masa kuřecí stehna recepty dušené kuřecí maso

Přidat komentář