Add recipe

Jídelníček pro jarní detoxikaci organismu

První jarní slunečné dny s sebou přináší příjemné probuzení přírody, ale mnohdy také únavu a ospalost. Tato zažitá jarní únava může potkat každého, dá se jí ale velmi účinně předejít nebo jí zahnat správnou jarní detoxikací organismu. Co to ale vlastně jarní detoxikace je, a jak na to?

Tělo je po dlouhé zimě vyčerpané a chybí mu mnoho důležitých vitamínů a minerálů, naopak nastřádalo mnoho odpadních látek, které potřebují z těla ven. Jarní detoxikace organismu tak slouží právě k odplavení škodlivin z těla a nastartování metabolismu dodáním přínosných živin.

Ještě než se ale pustíte zvesela do toho, je třeba si uvědomit, že tato jarní detoxikace organismu je krátkodobá (cca týdenní) záležitost a neslouží jako náhrada diety. Jedná se o pouze o očistnou kúru, která při dlouhodobém dodržování rozhodně kompletní jídelníček nenahradí. Na druhou stranu ale může být dobrým začátkem při rozhodnutí dodržovat zdravé stravování, stačí ji posléze doplnit o další pro tělo potřebné látky. Teď už ale k věci.

Úklid je začít třeba opravdu z gruntu, zapomeňte tak ne nejrůznější čokolády, smažená jídla, uzeniny, umělé instantní pokrmy, kávu apod. Pokud sladíte nebo solíte, i to si během detoxikace odpusťte. Prim by ve vašem jídelníčku měla hrát zelenina, ovoce a voda.

Voda

Jak už to bývá, základem všeho je právě dostatek vody. Začít je třeba pitným režimem. Ten by měl obsahovat vypití 2,5 – 3l vody denně, samozřejmě v závislosti na tom, jakou činnost přes den děláte. Právě voda totiž z vašeho těla odnese nejvíce škodlivých látek.

Ovoce a zelenina

Ideální jsou pak v tomto případě i nejrůznější ovocné a zeleninové šťávy, které dodají tělu vitamíny, minerály, vlákninu a antioxidanty a naopak ještě ulehčují odstranění škodlivin. Vhodné je ale přidat do jídelníčku také nejrůznější ovocné a zeleninové saláty. Ty zeleninové je pak vždy dobré zakápnout kapkou kvalitního olivového oleje. Vitamíny A, E, D a K jsou totiž rozpustné v tucích, a tímto krokem si zajistíte, že se do vašeho těla opravdu dostanou. Pokud nevíte po čem sáhnout, zkuste čerstvý špenát, ředkvičky, papriku, brokolici, jablka, jahody, borůvky, brusinky nebo banány.

Vyzkoušejte:

               Domácí rajčatová šťáva                   Ovocný salát                    Rukolový salát s broskví                   Jarní polévka s noky

Další potraviny

Doplnit vše můžete celozrnným pečivem a dalšími na vlákninu bohatými pokrmy. Hodí se lněná semínka, otruby, pohanka, jáhly apod. A už znáte amaranth nebo quinoa? Vyzkoušet můžete také hnědou přílohovou rýži místo klasické bílé. Skvělým tipem jsou pak mungo fazolky, které jsou po naklíčení doslova vitamínovou a minerální bombou, a navíc skvěle chutnají.

Dále se hodí i jogurty a zakysané mléčné výrobky. Z jogurtů dejte přednost těm s živou kulturou, ale nezapomeňte u toho, že ne všechno, co říkají reklamy je pravda. Koneckonců i jogurt si můžete udělat sami doma.

Nezanedbatelný účinek pak mohou mít i nejrůznější mořské řasy. U nás asi nejznámější je řasa Chlorella, kterou můžete užívat jako potravinový doplněk v tabletách.

Vyzkoušejte:

                       Zapečená quinoa se zeleninou                       Jáhelník                      Mungo placky                    Domácí jogurt

Bylinky

Čerstvé bylinky jsou balzámem nejen pro chuťové buňky, ale také pro váš organismus. Ne nadarmo už od pradávna báby kořenářky věděly, jaká bylinka pomůže, když se objevila bolest hlavy, nevolnost nebo zažívací obtíže. Po kterých ale sáhnout při jarní detoxikaci?

Jednoznačným králem mezi bylinkami je česnek. Jeho antibakteriální a antivirové účinky není třeba představovat, a konzumovat ho můžete v lecjaké formě. Z klasických bylinek se pak hodí máta, šalvěj, bazalka, tymián nebo meduňka. Opomenout nelze ani blahodárné účinky zázvoru.

Vyzkoušejte:

        Pečený česnek          Zázvorový čaj s medem          Zapečená mrkev s mákem           Bylinková pomazánka z tvarohu

A co dál?

Kromě jídelníčku je samozřejmě tělu nutné dopřát dostatek pohybu a odpočinku. Naopak vyhnout byste se měli jakémukoliv stresu. Uvidíte, že po pár dnech, budete jako vyměnění, a jaro si začnete konečně užívat naplno.

(1 rating) (not rated yet) 5.0 1
9.3.2013

Tag

jarní detoxikační kůra detoxikace střev detoxikace těla očista organismu očista střev

Comment (4)

Avatar - fb.lib

fb.lib

19.01.2016, 21:23

Jarní detoxikace, ?? domácí rajčatová šťáva?? čerství špenát??....a spousty dalších čerstvých domácích surovin.
Jedná se opravdu o jarní detoxikaci?

Avatar - Tetka Bětka

Tetka Bětka

15.03.2013, 10:30

Stačí jakýkoliv obchod se zdravou výživou, někdy se dá ale sehnat i ve větších supermarketech.

Avatar - Kamila

Kamila

14.03.2013, 16:32

Mě zase nalákali mungo fazolky a quionoa. O té jsem navíc ještě nikdy neslyšela. Kde se to dá koupit?

Avatar - Martin

Martin

12.03.2013, 16:04

Pečený česnek zní lákavě, určitě vyzkouším :)

Přidat komentář