Přidat recept

Recepty z francouzské kuchyně

Jen málo ze světových kuchyní je mezi gurmány i obyčejnými strávníky tak skloňována, jako právě francouzská kuchyně. A není to jen o samotném vaření, ale i o stylu stolování. Jen málo kdo si totiž dokáže jídlo opravdu tak vychutnat jako Francouzi. Vydejte se tedy nyní s námi do krajů sýru, vína a známých i neznámých specialit.

Jiný kraj jiný mrav

Ani francouzská kuchyně se nemůže pyšnit tím, že by táhla za jeden provaz. I zde jsou velké regionální rozdíly. Tím více dobrot ale můžete ochutnat. Vypravíte-li se na sever do Normandie, ochutnáte zde výborné sýry v čele se známým Camembertem a hovězím masem. V Bordelais pak počítejte nejen s proslulým místním vínem, ale také s houbami. Preferujete-li ryby nebo jiné mořské tvory, pak se vypravte do Bretaně, právě tam totiž připravují speciality z nejrůznějším známých i neznámých darů moře. Velmi oblíbená, hlavně u zahraničních gurmánů, je ale také kuchyně z Provance. Tento levandulový kraj používá do svých pokrmů totiž nejrůznější aromatická koření a bylinky. Možná znáte například Cassoulet s bílými fazolemi, který pochází právě odsud.

Recept na Cassoulet

20-30 dkg vepřových kůžiček rozkrájíme na nudličky a rozvaříme ve vodě. Uvaříme den předem 50g namočených fazolí do měkka a smísíme s rozvařenými kůžičkami. Vše podle chuti dosolíme.

Na sádle osmahneme 30-40 dkg najemno nakrájeného skopového masa. Přidáme najemno nasekané 2 větší cibule a 5 stroužků česneku. Vše okořeníme bobkovým listem, tymiánem, solí a pepřem. Směs zalijeme asi půllitrem vývaru a dusíme, dokud není maso měkké. Poté přidáme do hrnce i fazole s kůžičkami a dusíme asi půl hodiny, aby se odpařila přebytečná voda.

Mezitím si vymažeme pekáč sádlem. Na ten rozprostřeme uvařenou hmotu a přidáme 25dkg nakrájené klobásy, 20dkg játrové paštiky a 1dcl koňaku. Vše dobře promícháme a dáme do předem vyhřáté trouby péct na 250°C, po půl hodině teplotu zmírníme na 200°C. Asi po 15 minutách roztrhneme vidličkou kůrku, která se na povrchu začne tvořit. To opakujeme podle legendy šestkrát. Sedmý již necháme být, vše vyndáme a podáváme.

Nejen dobrá, ale také zdravá

Francouzká kuchyně má kromě skvělé chuti i další výhodu. Je to totiž jedna z nejzdravějších kuchyní vůbec. Používá totiž mnoho zeleniny, kterou doplňuje kvalitním netučným masem, ať už vepřovým, hovězím, kuřecím či rybím. Dále je bohatá na konzumaci kvalitních sýrů a ovoce.

Raclette i u vás doma

Velmi oblíbeným společenským pokrmem je tzv. Raclette, česky převzato jako rakletování. Ve Francii si ho vychutnáte jako kousky zeleniny a uzeniny spolu se sýrem, který se taví nad speciální lampou. Dřevěnou tyčkou si ho pak sami sesouváte na talíř. Doma si stačí připravit nejrůznější kousky zeleniny a vybraných sýrů a použít přístroj na rakletování, který má na vrchu horký kámen, pod který se zasunují malé lopatičky. Právě na ty můžete klást kousky zeleniny a sýru, který se pod žárem krásně roztaví. Na horkém kameni pak můžete opékat nejrůznější kousky masa.

Raclette, ale není jen o jídle. Právě u pomalého tavení sýru a pochutnávání si na jednotlivých soustech je totiž jedinečná příležitost konverzovat, vyměňovat si názory a popíjet víno v příjemné společnosti přátel.

Není to ale jen o surovinách, ale o celkovém přístupu k jídlu jako takovému. Francouzi totiž neberou jídlo jen jako nutnou povinnost pro vyživení těla, ale jako rituál, kterému je třeba věnovat dostatečný čas. Veškeré pokrmy si tak vychutnávají, jedí pomalu, zapíjejí jen vínem a vodou. K jídlu pak patří také konverzace, a to samozřejmě opět především o jídle, ale také politice nebo sportu.

A sladká tečka na závěr? Nic jiného než výborné francouzské dezerty, jako je Mousse au chocolat nebo Francouzské palačinky, které si můžete vychutnat u čerstvé kávy.

Recept na Mousse au chocolat

200g hořké čokolády rozlámeme a dáme do vodní lázně spolu s dvěma lžícemi másla rozpustit. Vše občas promícháme, aby vznikla jedna hmota. Mezitím oddělíme 4 bílky, ze kterých ušleháme tuhý sníh. Žloutky utřeme s cukrem do pěny. Stejně tak ušleháme dotuha i 250 ml smetany se dvěma lžícemi moučkového cukru.

Když je vše připraveno, přidáme rozpuštěnou čokoládu ke žloutkům, až se spojí, přidáme i sníh s bílků a smetanu a vše důkladně promícháme. Vytvořenou hmotu naneseme do menších misek, ve kterých vše dáme ztuhnout do lednice.

 

(1 hodnocení) (jestě nehodnoceno) 5.0 1
19.10.2012

Štítky

francouzské recepty zahraniční kuchyně francouzká jídla francouzské pokrmy raclette gril recepty

Přidat komentář